Za ovo ostvarenje kažu da je “najveći film koji nikad nije snimljen”: Trebalo je da se radi u Jugoslaviji, a tek kad vidite koje zvezde su bili reditelj i glumci
Za fanove Stenlija Kjubrika, projekat „Napoleon“ je nešto poput Svetog grala nerealizovanih filmova.
Iako nikada nije snimljen, ostao je kao mit koji i dalje uzbuđuje filmske teoretičare, opsesivne kolekcionare i sve one koji vole da zamisle kako bi izgledao najveći istorijski spektakl ikada napravljen – ali na Kjubrikov način.
Kako se sve to desilo (i zašto nije)?
Kjubrik je počeo da radi na Napoleonu 1961. godine, i kao pravi filmski perfekcionista, pročitao je preko 500 knjiga o Napoleonu, angažovao eksperte sa Oksforda, napisao 4000 stranica scenarija i još 200 strana beleški. Čovek je poslao pomoćnika da doslovno ide Napoleonovim koracima, da prevrće kamenje, broji senke i meri istoriju stopama.
I sad dolazi najbolji deo: snimanje je planirao i u Jugoslaviji, i to ne zbog lepih lokacija, već zato što je ovde vojska bila jeftina. Trebalo mu je 40.000 statista u pešadiji i još 10.000 konjanika, jer — naravno — tada nije bilo CGI efekata, pa ako želiš da prikažeš Bitku kod Austerlica, moraš bukvalno da je insceniraš.
Planirao je višedelni ep, angažovanje različitih glumaca za različita Napoleonova životna doba (među kandidatima su bili Dejvid Hemings, Oskar Verner, Džek Nikolson i Odri Hepbern), a sam je govorio da očekuje da to bude „najbolji film ikad snimljen“.
Ali… nije snimljen.
@itsjustcinema Is this the greatest film NEVER made?🤔 Stanley Kubrick’s unrealised “Napoleon” film is an enigma that’s intrigued cinephiles for decades 🎥 #cinema #filmtok #Napoleon #stanleykubrick #kubrick #whattowatch #movierecommendation #videoessay ♬ Somewhere in the Woods – marzz
Studiji su se uplašili rizika, jer istorijski spektakli tada nisu prolazili na blagajnama, a budžet bi probio sve što je tada bilo normalno. Vizija je ostala na papiru — uz 15.000 sačuvanih dokumenata, skica i fotografija koje su objavljene tek 2011. u specijalnom izdanju izdavačke kuće Taschen.
A onda je došao Ridli Skot…
I eto ga, 2023. Ridli Skot snima „Napoleona“ s Hoakinom Finiksom u glavnoj ulozi. Film je vizuelno raskošan, ali je doživeo mlake kritike i mlaku publiku. Istorijska tačnost je ispraćena uz meh pokret ramena, a mnogi su poželeli da su ipak videli kako bi to uradio Kjubrik.
Kjubrik: Čovek koji je snimao kao da mu je svaka scena poslednja
Stenli Kjubrik (1928–1999) bio je američki reditelj, scenarista i producent poznat po pedantnosti, inovativnosti i strogom perfekcionizmu. Rođen u Njujorku, karijeru je počeo kao fotograf za Look magazin, a filmsku slavu stekao s naslovima koji su žanrovski različiti, ali stilski prepoznatljivi.
Najpoznatiji filmovi bili su :Doktor Strejndžlav (1964), 2001: Odiseja u svemiru (1968), Paklena pomorandža (1971), Isijavanje (1980), Full Metal Jacket (1987), Eyes Wide Shut (1999).
Bio je poznat po tome da snima beskrajno mnogo kadrova, da menja scenarije do poslednje sekunde i da ulaže celu dušu (i budžet) u kontrolu svakog detalja. Bio je i poznat po tome da nije davao intervjue, retko putovao i retko završavao projekte — ali kada bi ih završio, bilo je to kao da je presekao filmsku istoriju na pola.
Napoleon koji nije bio… možda je najbolji Napoleon od svih
Možda je i bolje što taj film nikada nije snimljen. Jer ostao je kao mit, kao ono „šta bi bilo kad bi bilo“, a možda bi nas Kjubrikov Napoleon zaista naterao da na Bonapartu gledamo kao na opsesivnog tragičara, a ne samo na čoveka s kapom i rukom u sakou.
I da, možda bi Ridli Skot, umesto da juri CGI eksplozije, jurio scenarističku dubinu da se bar malo približi viziji koja i dalje — decenijama kasnije — nije izašla iz senke najvećeg filma koji nije snimljen.
Nema komentara! Budite prvi.